Inwestycja w kogenerację gazową w formule 5P
Wiele systemów ciepłowniczych w Polsce należy m.in. do spółek samorządowych, których podstawowym zadaniem jest dostarczanie przystępnego cenowo ciepła do swoich mieszkańców, a nie generowanie zysku z prowadzonej działalności - utrudnia to realizację nowych inwestycji i modernizacji. Z drugiej strony, wspomniane przedsiębiorstwa w niedalekiej przyszłości muszą stać się efektywnymi systemami ciepłowniczymi. W innym wypadku nie będą one mogły skorzystać z pomocy publicznej.
Znaczna liczba systemów ciepłowniczych w Polsce nie posiada statusu systemów efektywnych.
Mimo licznych programów wsparcia w ostatnim czasie, inwestycje w kogeneracje gazowe zostały nieco zahamowane, m.in. z uwagi na niestabilne ceny paliw, zmiany w regulacjach emisji i niepewność wsparcia w dłuższym okresie czasu.
W tym celu proponujemy inwestycję w formule 5P, w której Wykonawca finansuje Instalację i w umownym czasie ponosi za jej działanie odpowiedzialność, a po jego upływie Partner może stać się właścicielem Instalacji.
W formule 5P (Projekt, Produkcja, Pieniądze, Prowadzenie, Przeniesienie) koszt wykonania całej inwestycji (CAPEX) leży po stronie Wykonawcy. Koszty obsługi, zakupu paliwa, utrzymywania w ruchu oraz serwisowania będą po stronie Wykonawcy w okresie umownym. Po tym okresie Partner będzie miał możliwość wykupienia instalacji lub przedłużenie umowy operatorskiej z Wykonawcą. Partner (np. ciepłownia), w okresie trwania umowy zobowiązany jest do zakupu ciepła po cenie kontraktowej, dzięki czemu redukuje swoje koszty wytwarzania ciepła i nie martwi się wahaniami cen na rynku. Przy korzystnym bilansie mocy ciepłownia może uzyskać wymaganą efektywność, a także zmniejszyć swoją zainstalowaną moc cieplną poniżej 20 MW i odejść z rynku handlu emisjami (EU ETS), jeszcze bardziej redukując koszty wytwarzania ciepła.
Korzyści dla Zamawiającego (np. ciepłowni):
- Obniżenie kosztów wytwarzania ciepła
- Oszczędności związane ze zmniejszaniem kosztów za uprawnienia do emisji CO2 (ETS)
- Oszczędności związane z zakupem energii elektrycznej na potrzeby własne
- Możliwość redukcji zainstalowanej moc w ciepłowni oraz odejście z uczestnictwa w rynku ETS – potencjalnie całkowity brak kosztów za uprawnienia do emisji CO2.
- Brak konieczności inwestowania własnych środków finansowych i zasobów kadrowych
- Poprawa płynności finansowej oraz możliwość przewidywania przyszłych dochodów
- Ograniczenie ryzyka związanego z wahaniami cen paliw oraz energii elektrycznej
- Poprawa efektywność energetyczną – możliwość uzyskania statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, redukcja śladu węglowego przedsiębiorstwa
- Redukcja emisji, szczególnie pyłu zawieszonego, zmniejszenie smogu i poprawa jakości powietrza
- Zdobycie cennego doświadczenie przy eksploatacji kogeneracji